1Kütüphane kaydımı nasıl yapmam gerekmektedir?
Üniversitemiz personeli ve öğrencileri kütüphanemizin tabii üyesidir. Üyeliğini aktif edebilmek için personel ya da öğrenci kimlik kartlarını göstermeleri yeterlidir.
2Kütüphane yayınları nasıl ödünç alınır?
Katalog taramadan tespit ettiğiniz ve raftan aldığınız yayınları ödünç verme bankosundaki görevlilerden üniversite kimlik kartınızı göstererek alabilirsiniz.
3Başka birisi adına ödünç alabilir miyim ya da kaynağın kullanım süresini uzatma işlemi yapabilir miyim?
Yayın ödünç alma ve süre uzatma işlemi için kullanıcının kendisinin başvurması gerekir. Sadece iade işlemi başkası adına yapılabilir.
4Ödünç aldığım yayının süresi kaç gündür? Süre uzatımı yapılabilir mi?
Ödünç alınan materyalin kullanım süresi öğrenciler için 30 gün, personel için 45 gündür. Uzatma işlemi ise yayının iade tarihinden önce, başka bir kullanıcı tarafından ayırt edilmemişse ve kullanıcının cezası yoksa Ödünç Verme Bankosuna gelerek uzatılabilir.
5İstediğim kitabı rafta bulamazsam ne yapmalıyım?
Öncelikle, Kütüphane Katalog bilgisayarından tekrar tarama yapılarak yayının durumu kontrol edilmelidir. Bilgilere bakılarak başka bir kullanıcı tarafından ödünç alınmadığından emin olunmalıdır. Eğer yayın başkası tarafından ödünç alınmadığı halde rafta bulunamıyorsa Ödünç Verme Bankosuna başvurulur.
6İstediğim yayın bir okuyucu tarafından ödünç alınmış ise ne yapmalıyım?
Eğer bir yayın başkası tarafından ödünç alındıysa, ayırt etme işlemi yapılabilir. Rezerv edilen yayın, kütüphaneye geri getirildikten sonra, 3 gün süreyle Ödünç Verme Bankosunda ayırtma işlemini yapan kişi için bekletilir.
7İstediğim yayın bir okuyucu tarafından ödünç alınmış ise ne yapmalıyım?
Eğer bir yayın başkası tarafından ödünç alındıysa, ayırt etme işlemi yapılabilir. Rezerv edilen yayın, kütüphaneye geri getirildikten sonra, 3 gün süreyle Ödünç Verme Bankosunda ayırtma işlemini yapan kişi için bekletilir.
8Kitaplar raflara neye göre yerleştiriliyor?
Kütüphanemiz, LC (Library of Congress) Sınıflama Sistemini kullanmaktadır. Kitaplar açık raf esasına göre konusal olarak raflara yerleştirilmiştir. Böylelikle aynı konuyu ihtiva eden kitaplar bir araya gelmesi sağlanır.
9Süreli Yayınları ödünç alabilir miyim?
Süreli Yayılar ödünç verilmemektedir.
10Kütüphanede neden gecikme cezası uygulanmaktadır?
Gecikmiş materyallere uygulanan günlük cezalar, materyallerin zamanında dönüşünü veya yenilenmesini güvence altına almayı hedefler. Gecikmiş rezerv materyallerinde ise ceza gecikilen her bir saat veya saat dilimi için uygulanmaktadır.
11Kablosuz Ağ’dan yararlanabilir miyim?
Kablosuz ağ hizmetleri dizüstü bilgisayar kullanıcıları için Kampüs içinde verilmektedir.
12Kütüphanelerarası ödünç alma hizmetinden kimler yararlanabilir?
Bu hizmetten Medipol Üniversitesi öğrencisi, akademik ve idari personeli yararlanabilir.